Ime Vorena Bafeta naširoko je poznato širom sveta. Poznato je i da ovaj 92-godišnjak i dalje živi u kući koju je kupio pre 65 godina za 31.500 dolara, a koja je udaljena samo par minuta vožnje do sedišta konglomerata Berkšir Hatavej u Omahi, Nebraska. S obzirom da kumulativna inflacija u SAD u periodu od 1958. godne do danas iznosi 949.7 procenata, to znači da je gospodin Bafet svoju kuću platio oko 330 hiljada današnjih američkih dolara.
Međutim, agenti nekretnina tvrde da realno vredi oko 1.2 miliona, ne uzimajući u obzir činjenicu ko je njen stanovnik. Još jedna uspešna investicija gospodina Bafeta. Čak je u pismu deoničarima 2010. godine g. Bafet naveo da mu je to treća najvažnija investicija u životu. Prva dva mesta dele dva venčana prstena.
Izvor: in2013dollars.com
„U toj kući sam zaista srećan. Kada bih znao da ću negde drugde biti srećniji, odmah bi se preselio. Međutim, ovde mi je baš ugodno, zimi je toplo, leti je hladovina, posao je blizu. To je sve što mi treba. Ne mogu ni zamisliti da imam bolju kuću" – ovo je samo jedna od izjava g. Bafeta na temu toplog i „skromnog“ doma sa pet spavaćih soba. Imajući u vidu trenutnu vrednost njegovog Blumberg Billionaires Index-a (118B), zaista je činjenica da izvršni direktor Berkšir Hataveja živi skromno.
Izvor: wikimedia.org
Međutim, ovo nije priča o njemu. Ovo je priča o partnerstvu. Tačnije o onome što gospodin Bafet misli o svom dugogodišnjem poslovnom savezniku, podjednako uspešnom, ali za nijansu manje poznatom investitoru Čarliju Mangeru. Naime, Voren Bafet se 25. februara 2023. godine obratio akcionarima otvorenim pismom, kao što to čini svake godine, ali se sada osvrnuo i na svog investicionog saborca.
Prevod odlomka iz ovogodišnjeg Vorenovog pisma koji se odnosi na g. Čarlija Mangera dat je u nastavku teksta. Uživajte.
Ništa nije bolje nego imati sjajnog partnera
Čarli i ja razmišljamo na prilično sličan način. Međutim, ako je meni potrebna čitava stranica da nešto objasnim, on to sumira u jednoj rečenici. Štaviše, njegova verzija je uvek jasnija, bolje obrazložena i neki bi otvoreno rekli, prosto veštije napisana.
Evo nekoliko njegovih misli, od kojih su mnoge izvučene iz nedavnog podkasta:
Svet je pun budalastih kockara, i oni neće proći tako dobro kao strpljivi investitor.
Ako ne vidite svet onakvim kakav jeste, to je kao da procenjujete dragoceni predmet gledajući ga kroz izobličeno sočivo.
Sve što želim da znam je mesto gde ću umreti, tako da nikada ne odem tamo. I srodna misao:
Na početku, napišite željenu čitulju - i onda se ponašajte u skladu sa tim.
Ako vas nije briga da li ste racionalni ili ne, nećete raditi na tome. Onda ćete ostati iracionalni i biti osuđeni na loše rezultate.
Strpljenje se može naučiti. Imati dug raspon pažnje i sposobnost da se koncentrišete na jednu stvar za dugo vremena je ogromna prednost.
Od mrtvih ljudi možete mnogo naučiti. Pročitajte o sve pokojnicima kojima se divite i koje prezirete.
Ne bežite u čamcu koji tone ako možete doplivati do čamca koji je sposoban za plovidbu.
Odlična kompanija nastavlja da radi dobro i nakon što ne budete tu, osrednja kompanija to neće učiniti.
Voren i ja se ne fokusiramo na tržišne mehurove. Tražimo dugoročno dobre investicije i tvrdoglavo ih držimo jako jako dugo.
Ben Graham je rekao: „Na dnevnom nivou, berza je mašina za glasanje, dugoročno gledano to je mašina za merenje (vaga, prim.prev.)“.
Ako nastavite da činite nešto sve vrednijim i vrednijim, onda će neka mudra osoba to primetiti i početi da kupuje.
Ne postoji 100 % sigurno ulaganje. Upotreba poluge je uvek opasna. Niz divnih brojeva puta nula uvek će biti jednak nuli.
Međutim, ne morate da posedujete mnogo stvari da biste se obogatili.
Morate nastaviti da učite ako želite da postanete veliki investitor. Kada se svet promeni, morate se i vi promeniti.
Voren i ja smo decenijama mrzeli investicije u železnicu, ali svet se promenio i konačno je zemlja dobila četiri ogromne pruge od vitalnog značaja za američku ekonomiju. Bili smo jako spori u prepoznavanju promene, ali bolje ikad nego nikad.
Na kraju, dodaću dve kratke Čarlijeve rečenice mi decenijama bile na pameti kada sam donosio bitne odluke:
„Vorene, razmisli više o tome. Ti si pametan, a ja sam u pravu."
I tako to ide. Nikada ne obavim telefonski razgovor sa Čarlijem a da pri tome nisam nešto novo naučio. I, dok me tera na razmišljanje, takođe me zasmejava.
* * * * * * * * * * * *
Na kraju, dodaću na Čarlijevu listu jedno svoje pravilo:
Nađi veoma pametnog kvalitetnog partnera, po mogućnosti malo starijeg od vas, a zatim pažljivo slušajte šta govori.
Puno se zanimljivih stvari može pronaći u pismima gospodina Vorena Bafeta. Možete ih pronaći ovde.
Profit Point