Najbolje akcije na berzi
Izvor fotografije: theeconomicstimes.com
Želiš da investiraš, ali ne znaš kako da odabereš izabereš najbolje akcije na berzi? Pronalaženje najboljih investicija je problem koji je prisutan od prvobitne akumulacije kapitala. Inflacija, posebno sada kada su njene stope veoma visoke širom sveta, urušava svaku sumu novca ostavljenu „ispod jastuka“ ili oročenu u banci.
Na samom početku ove priče važno je naglasiti da ne postoje „najbolje akcije“, već da su one u određenom smislu manje ili više pogodne za investiranje određenoj grupi ljudi, tako da ukoliko je neka konkretna akcija „najbolja“ investitoru A, to uopšte ne mora da bude slučaj ako je u pitanju investitor B. Drugim rečima, investicija treba da odgovara tvom cilju zbog kojeg kupuješ akcije na berzi.
1. Koje su najbolje akcije za kupovinu na berzi?
Izvor fotografije: Economica.net
Najbolje akcije na berzi su one koje najbolje odgovaraju tvom investitorskom profilu. Sa tim u vezi, ne moraš nužno da se porediš, na primer, sa kompanijom BlackRock, najvećim svetskim fondom za upravljanje imovinom, osnovanim 1988. godine od strane Lerija Finka, Roberta S. Kapita, Suzan Vagner i drugih.
Oni upravljaju grupom iShares, koja se zajedno sa Vanguard Group i State Street Global Advisors smatra jednom od tri velike kompanije za upravljanje indeksnim fondovima (Big Three index fund managers).
Ako smo već pomenuli najveći fond za upravljanje imovinom na svetu, BlackRock, on je prisutan i u našoj zemlji, ali se ne bavi investicionim uslugama, već ima odeljenje koje se bavi tehnološkim razvojem svoje AI platforme. Sa druge strane, pomenuti fond investira u državne obveznice Srbije. Po rečima premijerke Srbije iz juna 2023. godine, BlackRock jeste jedna od firmi koje učestvuju u trgovini hartijama od vrednosti koje iznose 11 milijardi dolara, ali ona poseduje 138 miliona evra srpskih obveznica, što je, 1,54 odsto ukupno emitovanih obveznica, odnosno 0,4 odsto od ukunog javnog duga Srbije. Dakle, BlackRock nije investirao u akcije na Beogradskoj berzi, ali je prisutan u regionu, tačnije, nedavno je kupio akcije na rumunskoj berzi.
Od kompanije OMV-Petrom, u prvoj polovini 2023. godine, kupili su preko 50 miliona akcija. Njihov portfolio takođe uključuje i Banca Transilvania SA (TLV), Transgaz SA (TGN), Romgaz SA (SNG), Electrica SA (EL), BRD Groupe Societe Generale SA (BRD), TeraPlast SA (TRP).
Ove značajne investicije predstavljaju samo mali deo imovine kojom upravljaju, a koja iznosi 8,59 biliona dolara (2022. godine).
Sigurno je da, čak i da žele, ne bi mogli da imaju istu strategiju kao ti... usput, da li si definisao/la svoj investitorski profil? Bilo bi korisno da ga imaš, a ako još uvek ne znaš kako da ga kreiraš, prijavi se za kurs „Prvi koraci u investiranju na berzi“.
2. Kako izabrati najbolje akcije na berzi za investiranje?
Izvor fotografije: puterea.ro
Pogled na to šta drugi kupuju može biti koristan pokazatelj, ali ukoliko ne posedujete sve podatke, bilo bi mudro ne zaletati se previše. Ne znate kolike su proporcije u celokupnom portfoliju, ne znate koja je strategija, da li žele da spekulišu ili drže akcije na duži period, da li su fokusirani na dividende ili na rast. Sve to zavisi od profila investitora. Zbog toga je važno da se što više edukuješ u ovom polju.
Još jedan pokazatelj koji možete koristiti pri izboru kompanija u koje ćeš uložiti svoju ušteđevinu jeste da pogledate sastav indeksa. Ovde ćete takođe pronaći i proporcije svake od kompanija koje čine indekse. To je više usmerenje, jer ti, kao individualni investitor, nećeš moći potpuno da pratiš te proporcije. Na primer, glavni indeks Bukureštanske berze, BET, obuhvata najreprezentativnije kompanije koje su odabrane prema precizno definisanim kriterijumima.
Evo kako izgleda na dan 11. septembra 2023:
U sastavu indeksa, na prvom mestu je Banca Transilvania sa skoro 25% udela, zatim OMV Petrom sa više od 17%, Hidroelectrica sa 16,6% itd. Kompanije u sastavu i njihovi udeli se stalno menjaju, ali možeš se rukovoditi time prilikom izbora najboljih akcija na berzi.
Na grafikonu ispod možeš videti kretanje indeksa BET od 2000. do danas. Videćeš vrhunac iz septembra 2007, dramatičan pad koji je trajao do 2009, i povratak na početnu vrednost tek u proleće 2021. godine.
Izvor: BVB
Ovi indeksi, spomenuti ranije, mogu biti izvor inspiracije za investitora koji želi da kreira svoj portfolio, kao i drugi međunarodni indeksi, poput MSCI. MSCI World je indeks koji prati akcije iz 23 razvijene zemlje, ima 1513 komponenti i pokriva oko 85% javno dostupnih akcija svake zemlje.
Što se tiče raspodele po državama, SAD ima skoro 70%, Japan 6%, a Velika Britanija 3,94%. Po sektorima, IT industrija čini 22,22%, finansijske usluge skoro 15%, a zdravstvo 12,7%. (Izvor: MSCI; 31/08/2023)
Možeš iskoristiti kretanje ovih indeksa tako što ćeš investirati u jedan ili više od 22 ETF-a (Exchange-Traded Fund) koji repliciraju MSCI. Kupovinom jednog udela ETF-a kupuješ delove akcija svake kompanije u koju fond ulaže.
Ove godine, 2023, MSCI indeksi uključuju još deset kompanija sa Bukureštanske berze, uz 12 već postojećih:
• Aquila Part Prod (AQ)
• Arobs Transilvania Software (AROBS)
• Bittnet Systems (BNET)
• Bukureštanska berza (BVB)
• Conpet (COTE)
• Purcari Wineries (WINE)
• Safetech Innovations (SAFE)
• Simtel Team (SMTL)
• Sphera Franchise Group (SFG)
• TTS Transport Trade Services (TTS)
Ovi indeksi obuhvataju kompanije iz kategorija Small Cap, Mid Cap i Large Cap.
Isto tako, MSCI indeksi prebacuju šest kompanija sa Bukureštanske berze iz kategorija Small i Medium Cap u Large Cap (kompanije sa velikom kapitalizacijom):
• Electrica (EL)
• MedLife (M)
• One United Properties (ONE)
• Teraplast (TRP)
• Transelectrica (TEL)
• Transgaz (TGN)
Pogledajmo i glavne komponente MSCI indeksa.
Ako si investirao u MSCI indekse, evo kako je izgledalo kretanje između 2008. i 2023:
Izvor: msci.com
Za američko tržište, čuveni S&P500 indeks ima prvih 10 kompanija raspoređenih na sledeći način:
• Apple (AAPL): 7,16%
• Microsoft (MSFT): 6,51%
• Amazon (AMZN): 3,22%
• NVIDIA (NVDA): 3,09%
• Alphabet Class A (GOOGL): 2,09%
• Alphabet Class C (GOOG): 1,81%
• Tesla (TSLA): 1,74%
• Berkshire Hathaway (BRK.B): 1,72%
• Meta (META), ranije Facebook, Class A: 1,71%
• UnitedHealth Group (UNH): 1,24%
Izvor: investopedia.com
Da, vodeće kompanije su iste, što je i očekivano, jer su veoma moćne.
3. Prednosti i mane investiranja u profitabilne akcije
Izvor: reperio.news
Kada bi sve profitabilne akcije imale samo pozitivne strane, ne bi bilo razloga da se razmišlja o nedostacima. Međutim, profitabilnost nema isto značenje za svakog investitora. Šta zapravo pravi razliku?
Pre svega, treba da definišeš šta za tebe znači profitabilnost. Uopšteno, profitabilnost znači ostvarivanje određene koristi. U slučaju akcija, to može biti nagrada kroz dividende, ali može značiti i profit ostvaren prilikom njihove preprodaje.
U tvom portfoliju, u zavisnosti od profila investitora, mogu biti prisutna oba ova elementa u različitim proporcijama.
Ako ciljaš na kratkoročni profit, tražićeš kompanije koje isplaćuju visoke dividende, ali to nosi određene nedostatke:
• Cena akcija profitabilnih kompanija može biti prilično visoka, naročito ako su pokazale stabilnu isplatu dividendi tokom dužeg vremenskog perioda.
• Trošak kupovine akcija može biti preterano visok pre isplate dividendi, a zatim može doći do naglog pada cene. Ovo je čest slučaj kod firmi bez istorije isplate dividendi, koje mogu privremeno pokriti nedostatke u profitabilnosti najavom isplate dividendi, čime veštački povećavaju cenu akcija.
• Kompanije koje isplaćuju visoke dividende obično imaju nižu stopu investicija, što ih čini prilično ranjivim na ekonomske poremećaje.
• Akcije su podložne volatilnosti, često su predmet spekulacija.
• Ne postoji, i ovo je opšte pravilo, nikakva garancija da će firma koja je isplaćivala dividende u prošlosti nastaviti to da radi i u budućnosti.
• Takođe, treba obratiti pažnju na poreze, jer se razlikuju od zemlje do zemlje, pa je potrebno analizirati da li je isplativije akumulirati dividende ili ih isplaćivati.
• Fluktuacija cena može biti stresna, jer vrednosti ovih akcija svakodnevno variraju.
Postoje i prednosti posedovanja akcija kompanija koje isplaćuju dividende:
• Potencijalni dobitak, naročito ako se pokaže da je kompanija imala solidne rezultate i konstantno isplaćivala dividende tokom vremena.
• Akcije su generalno likvidnije.
• Možeš imati pravo glasa (ako poseduješ dovoljan broj akcija).
4. Kako možemo kupiti (najbolje) akcije na berzi?
Izvor: playtech.ro
Pre svega, nije preporučljivo kupovati akcije bez minimalne pripreme. Definiši cilj zbog kog želiš da kupuješ akcije na berzi. U tom smislu, definisanje tvog investicionog profila je veoma korisno. Finansijsko obrazovanje može početi uz besplatne resurse, kao što su intenzivni kursevi ili kursevi za usavršavanje, kako bi se naučilo kako kupovati najbolje akcije na berzi.
Takođe, kao što je već pomenuto, možeš pratiti strategije velikih investitora i proučiti komponente različitih indeksa.
U zavisnosti od:
• tvog investicionog profila,
• vremena koje si spreman da posvetiš finansijskom obrazovanju,
• vremena koje želiš da posvetiš proučavanju tržišta i kompanija koje kotiraju na berzi,
• profila rizika koji ti odgovara, bilo da želiš da postaneš aktivan ili pasivan investitor, kao i faktora poput starosne dobi i društvenog statusa,
moći ćeš da odabereš najprikladnije akcije.
Jedan od ključnih aspekata na koji treba obratiti pažnju je to da nije sve što se prenosi u medijima od strane raznih "stručnjaka" tačno. U stvari, većina onoga što se kaže nije pouzdana informacija!
Zamisli da možeš predvideti šta će se desiti na berzi za mesec dana ili godinu dana. Šta bi uradio? Da li bi počeo da vičeš na sav glas ili bi investirao tamo gde vidiš priliku?
S obzirom na činjenicu da niko ne može sa sigurnošću predvideti budućnost berze i da zapravo niko nema interes da te informacije podeli javno, zaključak je jasan: ne veruj spekulacijama i glasinama, već se drži svoje strategije kako bi postigao/la ciljeve koje si postavio/la.