Šta su ETF-ovi i kako funkcionišu?

Investicije su jedan od najboljih načina za dugoročno povećanje prihoda, ili bolje rečeno, da novac radi za tebe. Naravno, uvek postoji način da započneš neki drugi posao ili radiš dodatne aktivnosti, ali danas se držimo principa "radi pametnije, ne teže", odnosno, radi manje, ali sa više inteligencije i mudrosti, a ne nužno više, sa više snage i više vremena, kako nalaže tradicija. Ipak, trenutno se investitori smatraju hrabrim ljudima, željnim da istraže prilike koje će njihovu ušteđevinu pretvoriti u rast prihoda i prosperitet. Nažalost,  u današnje vreme retko je koji čovek potpuno siguran u sebe da se osmeli i krene tim putem. U stvarnosti, investicije ne bi trebalo da budu rezervisane samo za određenu grupu ljudi, već za sve nas. Jer na kraju krajeva, ko ne želi da živi bolje? Pa, u tom smislu, bez obzira na to da li si samo početnik entuzijasta ili već imaš iskustva u investiranju, ono je sigurno vrlo dobar i izazovan način da umnožiš svoj kapital. Investicije su izraz ljudske želje za boljim i sigurnijim životom. Ipak, investicije su više od brojki i grafikona. One su izraz naše sopstvene želje da izgradimo svetliju, sigurniju budućnost i ostvarimo svoje snove. Međutim, kretanje kroz svet investicija može biti teren pun nepoznanica i teških odluka čak i kada poznaješ dobar deo stvari koje te okružuju.

Šta su ETF-ovi i kako funkcionišu?

Izvor fotografije: kenyanwallstreet.com

Investicije su jedan od najboljih načina za dugoročno povećanje prihoda, ili bolje rečeno, da novac radi za tebe. Naravno, uvek postoji način da započneš neki drugi posao ili radiš dodatne aktivnosti, ali danas se držimo principa "radi pametnije, ne teže", odnosno, radi manje, ali sa više inteligencije i mudrosti, a ne nužno više, sa više snage i više vremena, kako nalaže tradicija.

Ipak, trenutno se investitori smatraju hrabrim ljudima, željnim da istraže prilike koje će njihovu ušteđevinu pretvoriti u rast prihoda i prosperitet. Nažalost,  u današnje vreme retko je koji čovek potpuno siguran u sebe da se osmeli i krene tim putem. U stvarnosti, investicije ne bi trebalo da budu rezervisane samo za određenu grupu ljudi, već za sve nas. Jer na kraju krajeva, ko ne želi da živi bolje?

Pa, u tom smislu, bez obzira na to da li si samo početnik entuzijasta ili već imaš iskustva u investiranju, ono je sigurno vrlo dobar i izazovan način da umnožiš svoj kapital. Investicije su izraz ljudske želje za boljim i sigurnijim životom. Ipak, investicije su više od brojki i grafikona. One su izraz naše sopstvene želje da izgradimo svetliju, sigurniju budućnost i ostvarimo svoje snove. Međutim, kretanje kroz svet investicija može biti teren pun nepoznanica i teških odluka čak i kada poznaješ dobar deo stvari koje te okružuju.

Tu dolazimo do raznolikih rešenja za investicije, od kojih se neka ističu svojim potencijalom u ostvarivanju izvanrednih rezultata ili barem mogu da pruže novu perspektivu ka raznovrsnosti tvog investicionog portfolia. Jedan takav finansijski instrument koji zaslužuje našu pažnju predstavljaju ETF-ovi (Exchange Traded Funds). Ovaj investicioni instrument privukao je interes investitora širom sveta i postao centralni element u strategijama kreiranja investicionih portfolia.

Ali hajde da saznamo više o ETF-ovima.

 

Šta su ETF-ovi?

Izvor fotografije: businesstoday.com

Pre nego što uđemo u svet ETF-ova, bilo da ste prethodno čuli nešto o njima ili niste, hajde da vidimo šta oni predstavljaju i na šta se zapravo odnosi ovaj investicioni instrument. ETF-ovi (Exchange Traded Funds) predstavljaju jedan od najinovativnijih i najefikasnijih finansijskih instrumenata dostupnih danas u oblasti investicija.

Ovo su investicioni fondovi kojima se trguje na berzi, a koji imaju za cilj da investitorima pruže pristup raznim finansijskim tržištima, bez potrebe za dubokim poznavanjem istih. Konkretno, šta je ETF? U preciznijoj definiciji, ETF-ovi (Fondovi kojima se trguje na berzi) su investicioni alati koji ti omogućavaju da investiraš u raznoliku paletu aktiva, kao što su akcije, obveznice, robe ili čak berzanski indeksi, putem jednog finansijskog instrumenta.

Dakle, ETF predstavlja investicioni fond koji se može kupiti ili prodati preko brokerske kuće, slično akciji kojom se trguje na berzi. U suštini, on nastoji da reprodukuje performanse referentnog indeksa, kao što je berzanski indeks ili specifičan sektor finansijskog tržišta.

 

Zašto su ETF-ovi važni?

Izvor fotografije: biallo.de

Pored toga što je ETF sam po sebi nezavisni investicioni alat, treba da znaš da on može imati važnu ulogu u tvom investicionom portfoliu, jer ti nudi i mogućnosti za diversifikaciju portfolia i fleksibilnost u investicijama. To ih čini ne samo izuzetno popularnim među investitorima (i među početnicima i među iskusnim investitorima) već ih čini i investicionim instrumentom koji ima važnu ulogu u portfoliu svakog investitora.

Dakle, bez obzira kojoj kategoriji pripadaš, da li si početnik ili ne, svakako bi trebalo da uzmeš u obzir ETF-ove u svojim investicijama.

Prednosti i nedostaci ETF-ova

Izvor fotografije: asktraders.com

Sada kada smo utvrdili sve ove stvari, hajde da preciznije vidimo koje beneficije ETF-ovi donose investitorima:

  • Raznovrsnost: Iako smo već govorili o tome, ovo je jedna od glavnih prednosti ETF-ova. Dakle, omogućavaju ti da diversifikuješ svoj portfolio kupovinom jedne jedinice koja uključuje više finansijskih aktiva. Na taj način smanjuješ rizik povezan sa prekomernom izloženošću određenom sektoru ili aktivi;
  • Likvidnost i lakoća trgovanja: ETF-ovima se može trgovati na berzi u realnom vremenu, isto kao što se trguje akcijama. Ovaj aspekt ti pruža fleksibilnost i brzinu u upravljanju tvojim investicijama;
  • Fleksibilnost: Možeš trgovati ETF-ovima u realnom vremenu, imajući kontrolu u svakom trenutku nad cenom kupovine/prodaje;
  • Niži troškovi: U poređenju sa tradicionalnim uzajamnim fondovima, ETF-ovi imaju niže troškove upravljanja, što ih čini mnogo atraktivnijim za investitore;
  • Transparentnost: ETF-ovi nude transparentnost u pogledu svojih komponenti i strukture portfolija. Tako možeš tačno videti u koje finansijske aktive si uložio svoj novac i šta se dešava sa njim;
  • Pristup globalnim tržištima: Još jedna vrlo zanimljiva prednost je da ETF-ovi omogućavaju pristup globalnim tržištima, uključujući sektore ili zemlje koje mogu biti teško dostupne u pojedinačnim slučajevima;
  • Dividende: Većina ETF-ova može ti omogućiti pristup dividendama, što može predstavljati dodatni izvor prihoda za tebe. To su na primer: iShares US Real Estate ETF CFD (IYR), PowerShares Preferred Portfolio ETF CFD (PGX), Schwab US Dividend Equity ETF CFD (SCHD), SPDR S&P Dividend ETF CFD (SDYUS).

I pošto smo govorili o prednostima, ne možemo da ne govorimo i o nedostacima. Jer, kao investitor, sigurno znaš da svaki finansijski instrument ima svoje prednosti i nedostatke.

Dakle, evo nekoliko nedostataka ETF-ova na koje treba obratiti pažnju:

  • Volatilnost: Cene ETF-ova mogu značajno fluktuirati kako se situacija na tržištima menja, što može dovesti do gubitaka za tebe kao investitora, ako ne znaš na šta tačno da obratiš pažnju i šta da pratiš;
  • Provizije: Iako su troškovi manji nego kod tradicionalnih uzajamnih fondova, ipak postoje provizije povezane sa trgovanjem ETF-ovima koje moraš uzeti u obzir i računati na njih od samog početka;
  • Greške u praćenju: U nekim slučajevima, performanse jednog ETF-a mogu odstupati od performansi aktiva koje on prati, što može uticati na prinos tvoje investicije.

Dakle, kao i kod bilo koje druge vrste investicija, što bolje poznavanje tržišta i instrumenta koje koristiš je od suštinskog značaja. Dakle, ako želiš da saznaš sve o investiranju u ETF-ove, možeš se informisati o tome pohađanjem Kursa o investiranju u ETF-ove.

Takođe, ne zaboravi da praćenje toka investicije može pomoći da donosiš bolje odluke na vreme.

 

Tipovi ETF-ova

Izvor fotografije: finmap.com

U slučaju da si već investirao/la u ETF-ove, verovatno već znaš da postoje različiti tipovi ETF-ova, među kojima su najznačajniji:

ETF-ovi bazirani na indeksima

Ovo su najčešći ETF-ovi koji prate performanse određenog referentnog indeksa, kao što je S&P 500. Tako investitori ostvaruju rezultate slične razvoju tog tržišta.

Sektorski ETF-ovi

Ovi ETF-ovi se fokusiraju na određeni ekonomski sektor, kao što su tehnologija, zdravstvo ili energija, omogućavajući investitorima da se usredsrede na oblasti koje ih najviše interesuju.

Obveznički ETF-ovi

Ovi ETF-ovi omogućavaju investiranje u obveznice i pružaju veći stepen stabilnosti u poređenju sa ETF-ovima baziranim na akcijama, ali imaju i potencijalno niži prinos.

Tematski ETF-ovi

Fokusiraju se na specifične teme, kao što su obnovljivi izvori energije, tehnologija blockchain-a ili veštačka inteligencija, pružajući investitorima izloženost ovim rastućim oblastima.

ETF-ovi sa efektom poluge

Leveridžovani ETF-ovi (ETF-ovi sa efektom poluge) funkcionišu na osnovu jednog izuzetno korisnog mehanizma. Naime, oni koriste finansijske derivate za multiplikaciju performansi referentnog indeksa. Na primer, leveridžovani ETF sa efektom 2x pokušaće da ostvari profit dvostruko veći od referentnog indeksa u jednom danu. Dakle, oni mogu ponuditi primamljive prilike za dobitak u kraćem vremenskom periodu, ali potrebno je preuzeti i određene rizike.

 

Kako funkcionišu ETF-ovi?

Izvor fotografije: theconomictimes.com

Struktura jednog ETF-a je posebno osmišljena za praćenje performansi određenog indeksa ili grupe indeksa, što znači da je cilj ovog fonda da ostvari prinos sličan ciljanom tržištu. Da bi to postigli, fondovi periodično prilagođavaju svoj portfolio kako bi odražavali promene u sastavu indeksa. Tako ETF koji prati neki berzanski indeks drži u svom portfoliju iste akcije kao i taj indeks, u istim proporcijama.

Zbog svoje jedinstvene strukture, ETF-ovi nude visoku likvidnost, što znači da možeš kupovati i prodavati udele ovih fondova tokom svakog trgovinskog dana. Takođe, troškovi povezani sa ETF-ovima su generalno niži nego kod drugih investicionih instrumenata, kao što su uzajamni fondovi, što ih čini privlačnom opcijom za investitore.

Budući da je proizvod prilično složen, nisu svi tipovi jednako likvidni. Stoga je dobro unapred analizirati ovaj aspekt. Kada investitori kupuju ili prodaju jedinice ETF-ova, te transakcije se odvijaju na sekundarnom tržištu, a cena se određuje prema ponudi i potražnji, isto kao i kod akcija. Ako potražnja za jednim ETF-om raste, njegova cena će rasti, i obrnuto, ako potražnja opada, cena će opasti.

ETF-ovi i berza

Izvor fotografije: investimentu.com

ETF-ovi su imali značajan uticaj na finansijska tržišta i doneli su niz prednosti kako za investitore, tako i za izdavaoce. Oni su olakšali pristup investicijama na različitim tržištima, uključujući male investitore, smanjujući tako nejednakosti u finansijskom svetu. Takođe, ETF-ovi su povećali likvidnost na tržištima na kojima su kotirani, doprinoseći efikasnijem funkcionisanju tih tržišta.

 

Kako investirati u ETF-ove?

Izvor fotografije: cbsnews.com

Da bi investirao u ETF-ove, treba da budeš svestan da je potrebno da uradiš više od jedne stvari ako želiš da budeš uspešan, posebno ako si početnik u ovom domenu.

Evo nekoliko koraka koji ti mogu biti od pomoći da počneš.

Korak 1 - Informiši se o ETF-ovima

Prvi važan korak pre nego što investiraš u ETF-ove je da se informišeš. Razumi šta su ETF-ovi, kako funkcionišu, njihove prednosti i nedostatke. Čitanje ovog članka je korak ka tvojoj informisanosti, ali tu ne stani. Potraži različite online resurse, čitaj knjige i konsultuj pouzdane izvore kako bi dobio širu i potpuniju perspektivu o ovim finansijskim instrumentima. Takođe, ne zaboravi da se obratiš ljudima sa ekspertizom koji ti mogu pomoći, da pohađaš specijalizovane kurseve gde ne samo da ćeš saznati nove stvari, već ćeš moći i da postavljaš pitanja i kreiraš svoj portfelj uz ljude koji znaju tačno šta podrazumeva investiranje u ETF-ove.

Korak 2 - Postavi ciljeve za investicije

Pre nego što investiraš, razmisli o svojim finansijskim ciljevima. Da li ti treba novac za putovanje, obrazovanje dece ili za penziju? Što jasniju sliku imaš o svojim ciljevima, to ćeš moći bolje da odabereš ETF-ove koji će ti pomoći da ostvariš svoje snove. I u isto vreme ćeš znati tačno u koje tipove ETF-ova da investiraš.

Korak 3 - Otvori investicioni račun

Da bi investirao, potreban ti je investicioni račun. Izaberi pouzdanu finansijsku instituciju ili online trgovačku platformu i otvori svoj račun. Uveri se da izabereš instituciju koja nudi pristup širokom spektru ETF-ova i koja ima razumne provizije. Uvek radi sa profesionalcima i ne upuštaj se u platforme koje obećavaju vrlo male provizije, ali nisu poznate ili ti deluju sumnjivo.

Korak 4 - Saznaj o svim dostupnim ETF-ovima

U ovoj fazi, počni da istražuješ spektar ETF-ova dostupnih na tržištu. Sada je dobro da se upoznaš sa ovim tržištem. Šta je dostupno? U šta možeš da investiraš? Šta ti odgovara? Postoje ETF-ovi koji prate berzanske indekse kao što je S&P 500, tematski ETF-ovi vezani za tehnologiju, obnovljive izvore energije ili zdravstvo, i mnogi drugi, kao što si već video. Dakle, analiziraj sastav portfelja svakog ETF-a, njegove istorijske performanse i povezane troškove, i ako ne znaš kako to da uradiš, nauči to vrlo dobro.

Korak 5 - Diverzifikuj svoj portfolio

Diverzifikacija je ključ uspeha u investiranju. Ne stavljaj sva jaja u jednu korpu i ne oslanjaj se na to da će te jedna investicija učiniti bogatim preko noći. Izaberi više ETF-ova koji pokrivaju različite klase aktiva ili čak različite tipove investicija i finansijskih instrumenata. Diverzifikacija će ti pomoći da smanjiš rizik povezan sa investicijama i maksimizuješ potencijalni prinos.

Korak 6 - Prati svoje investicije i ETF-ove u koje investiraš

Nakon što si investirao u ETF-ove, ne zaboravi da pratiš svoj portfelj. Periodično praćenje omogućava ti da proceniš performanse svojih investicija i izvršiš prilagođavanja, ako je potrebno, kako bi ostao usklađen sa svojim finansijskim ciljevima.

Korak 7 - Investiraj konstantno

Uspešne investicije zahtevaju disciplinu i strpljenje. Koju god vrstu investicija da činiš, treba da budeš svestan da je potrebna konstantnost, redovni doprinosi tvom portfelju ETF-ova, čak i ako su sume male. Nemoj se obeshrabriti zbog iznosa, već jednostavno budi konstantan. Kroz periodične investicije, iskoristićeš strategiju postepenog kupovanja, što može smanjiti uticaj tržišnih fluktuacija na tvoj portfelj.

Korak 8 - Konsultuj se sa stručnjakom

Ako si nesiguran ili osećaš da ti je potrebna dodatna pomoć, ne oklevaj da se konsultuješ sa stručnjakom iz oblasti finansija. Ne moramo svi postati eksperti u tome. Dakle, zašto ne bismo potražili one koji to vole da rade i rade vrlo dobro? Ovlašćeni finansijski savetnik može ti pomoći da bolje razumeš rizike i optimizuješ svoju investicionu strategiju kako bi postigao svoje finansijske ciljeve.

Troškovi koji se uzimaju u obzir pri kupovini ETF-a

Kada investiraš u ETF, treba da budeš svestan provizija koje su povezane. Kod online brokera, bićeš podložan brokerskim provizijama koje se primenjuju prilikom kupovine. S druge strane, izdavalac ETF-a će naplatiti provizije za upravljanje koje će se odbiti od performansi fonda. Međutim, treba napomenuti da ETF-ovi često ne nameću provizije za ulazak i izlazak, za razliku od aktivno upravljanih fondova.

 

Kako da izabereš pravi ETF za sebe?

Izvor fotografije: decrypt.com

Iako ovde možemo govoriti o različitim faktorima koje treba uzeti u obzir, evo nekoliko najosnovnijih:

  • Uveri se da odabrani ETF odgovara tvojim finansijskim ciljevima i nivou rizika koji si spreman da preuzmeš.
  • Proveri koje su troškovi upravljanja i trgovanja, kako bi izbegao negativan uticaj na prinos.
  • Analiziraj istorijske performanse ETF-a, ali imaj na umu da prošli rezultati ne garantuju buduće performanse.
  • Uveri se da ETF ima dovoljno visok obim trgovanja kako bi izbegao probleme sa likvidnošću.
  • Proveri sadržaj portfelja i uveri se da odgovara onome u šta želiš da investiraš.

Koja je razlika između ETF-ova i uzajamnih fondova?

Izvor fotografije:cryptocrunch.com

Ako si odlučio/la da investiraš na finansijskim tržištima, važno je da razumeš ključne razlike između dva najpopularnija investiciona vozila: ETF-ova i uzajamnih fondova. Mnogi početnici ne znaju tačno koje od ovih dvaju opcija da izaberu. Svaki od ovih instrumenata ima svoje karakteristike, prednosti i nedostatke. Evo glavnih razlika između njih, koje će ti pomoći da doneseš informisanu odluku o svojim investicijama.

Struktura i Trgovanje

ETF-ovi:

Trguju se na berzi kao i akcije.

Cena akcija varira tokom dana u zavisnosti od ponude i potražnje.

Investitori mogu kupovati ili prodavati akcije ETF-a tokom trgovačkih sesija po trenutnim tržišnim cenama.

Uzajamni fondovi:

Njima se ne trguje na berzi.

Cena akcije uzajamnog fonda se određuje na kraju trgovačkog dana i naziva se "NAV" (neto vrednost imovine).

Investitori mogu kupovati ili prodavati akcije uzajamnog fonda po NAV-u koji se izračunava na zatvaranju trgovačkog dana.

Troškovi

ETF-ovi:

Obično imaju niže troškove od uzajamnih fondova zbog strukture trgovanja i činjenice da ne uključuju direktnu kupovinu osnovnih sredstava.

Investitori mogu plaćati provizije za trgovanje prilikom kupovine i prodaje akcija ETF-a.

Uzajamni fondovi:

Mogu imati veće troškove od ETF-ova jer uključuju direktnu kupovinu i prodaju osnovnih sredstava.

Investitori mogu plaćati provizije za trgovanje ili troškove upravljanja (expense ratio) za ulaganje u uzajamni fond.

Diverzifikacija

ETF-ovi:

Mogu ponuditi širi spektar investicionih opcija, uključujući ETF-ove koji prate berzanske indekse, specifične sektore ili čak tematske strategije.

Investitori mogu birati iz različitih ETF-ova kako bi kreirali diverzifikovani portfelj prilagođen njihovim potrebama i preferencijama.

Uzajamni fondovi:

Mogu imati rigidniju strukturu, sa specifičnim investicionim ciljevima kao što su akcije vrednosti ili obveznice visokog rejtinga.

Iako mogu ponuditi određeni nivo diverzifikacije, ponekad mogu biti manje fleksibilni od ETF-ova u pogledu dostupnih investicionih opcija.

Likvidnost

ETF-ovi:

Poznati su po visokoj likvidnosti. Pošto se trguju na berzi, investitori mogu kupovati ili prodavati akcije ETF-a u bilo kom trenutku tokom trgovačke sesije.

Uzajamni fondovi:

Pošto se ne trguju na berzi, proces kupovine ili prodaje akcija uzajamnog fonda može trajati duže i može imati određene restrikcije.

Porezi

ETF-ovi:

Mogu ponuditi poresku prednost za investitore jer njihova struktura trgovanja može smanjiti poreski uticaj čestih kupovina i prodaja.

Uzajamni fondovi:

Mogu biti podložni višim porezima.

 

Strategija dugoročne investicije u ETF-ove

Izvor fotografije: themotleyfool.com

Evo nekoliko najpoznatijih strategija trgovanja ETF-ovima.

Day Trading

Day trading podrazumeva brzo kupovanje i prodavanje ETF-ova u toku istog dana trgovanja. Ova vrsta trgovanja ima za cilj da iskoristi kratkoročne promene cena.

Day traderi se fokusiraju na tehničku analizu, proučavajući obrasce cena i tehničke indikatore kako bi donosili brze i precizne odluke.

Ova strategija zahteva stalnu pažnju i sposobnost donošenja brzih odluka u realnom vremenu.

Swing Trading

Swing trading podrazumeva zadržavanje pozicija na kratkoročnom ili srednjoročnom periodu, obično između nekoliko dana i nekoliko nedelja.

Swing traderi pokušavaju da iskoriste promene cena na duži period nego day traderi, ali kraći od dugoročnih investitora.

Ova strategija se oslanja na tehničku analizu i identifikaciju tržišnih trendova kako bi se zauzele pozicije u trenucima kada se očekuju moguće promene cena.

Short Selling

Short selling, poznat i kao prodaja u kratkom roku, predstavlja strategiju trgovanja u kojoj investitori pozajmljuju akcije ili udjele ETF-ova od brokera i prodaju ih na tržištu, nadajući se da će njihove cene pasti.

Nakon pada cene, investitori kupuju akcije nazad po nižoj ceni i vraćaju ih brokeru, ostvarujući profit na razlici.

Hedging

Hedging podrazumeva zaštitu portfelja od negativnih fluktuacija cena koristeći odgovarajuće finansijske instrumente, poput ETF-ova.

Na primer, investitor koji poseduje akcije u specifičnom sektoru može kupiti ETF koji prati performanse celog sektora kako bi smanjio izloženost specifičnim rizicima sektora.

Direktna kupovina akcija ETF-ova

Drugi pristup trgovanja ETF-ovima podrazumeva direktnu kupovinu njihovih akcija i zadržavanje tih pozicija na duži rok.

Ova strategija može biti pogodna za investitore koji žele da iskoriste dugoročni potencijal rasta tržišta i beneficije diverzifikacije koju ETF-ovi nude.

 

Korisni saveti za trgovanje ETF-ovima

Izvor fotografije: investorplace.com

Da bi bio siguran/a da će sve teći kako treba u tvojoj trgovini ETF-ovima, evo nekoliko preporuka i saveta koji ti mogu pomoći.

Informiši se

Stalno se informiši o evoluciji tržišta i mogućim promenama koje mogu uticati na ETF-ove u koje investiraš.

Ne dozvoli da te vode emocije

Trgovanje na osnovu emocija može dovesti do neodgovarajućih odluka. Usvoji racionalan i na podacima zasnovan pristup.

Spoznaj svoju toleranciju na rizik

Budi svestan koliko rizika si spreman da preuzmeš i prilagodi svoju investicionu strategiju u skladu sa tim.

Investiraj na dug rok

ETF-ovi su investicioni instrumenti dizajnirani za dugoročne investicije. Izbegavaj da te kratkoročne fluktuacije tržišta previše pogađaju i teži postizanju dugoročnih ciljeva.

Strpljiv i strateški pristup može ti pomoći da prebrodiš periode volatilnosti i iskoristiš potencijal rasta svojih investicija na duži rok.

Budi fleksibilan i prilagodi se

Finansijska tržišta su dinamična i mogu se brzo promeniti. Budi otvoren za prilagođavanje investicione strategije kako se ekonomske okolnosti i tržišni uslovi menjaju.

Fleksibilnost ti može pomoći da iskoristiš prilike i izbegneš zamke tržišta.

Proveri sve troškove

Pre nego što investiraš u ETF, proveri sve troškove povezane s tim, ne samo provizije za trgovanje.

Razumi administrativne troškove (expense ratio) fonda, troškove transakcija i druge povezane naknade. Troškovi mogu uticati na dugoročnu performansu tvoje investicije, tako da je važno da ih uzmeš u obzir prilikom odabira ETF-ova.

Obrati se stručnjacima

Ako nisi siguran u svoju investicionu strategiju ili potencijalne rizike, konsultuj se sa stručnjakom iz oblasti finansija.

Dakle, sada kada znaš sve ove stvari o ETF-ovima, ostaje ti samo da počneš da se informišeš i investiraš u ove instrumente i uživaš u dugoročnim rezultatima.

Investicije su jedan od najboljih načina za dugoročno povećanje prihoda, ili bolje rečeno, da novac radi za tebe. Naravno, uvek postoji način da započneš neki drugi posao ili radiš dodatne aktivnosti, ali danas se držimo principa "radi pametnije, ne teže", odnosno, radi manje, ali sa više inteligencije i mudrosti, a ne nužno više, sa više snage i više vremena, kako nalaže tradicija. Ipak, trenutno se investitori smatraju hrabrim ljudima, željnim da istraže prilike koje će njihovu ušteđevinu pretvoriti u rast prihoda i prosperitet. Nažalost,  u današnje vreme retko je koji čovek potpuno siguran u sebe da se osmeli i krene tim putem. U stvarnosti, investicije ne bi trebalo da budu rezervisane samo za određenu grupu ljudi, već za sve nas. Jer na kraju krajeva, ko ne želi da živi bolje? Pa, u tom smislu, bez obzira na to da li si samo početnik entuzijasta ili već imaš iskustva u investiranju, ono je sigurno vrlo dobar i izazovan način da umnožiš svoj kapital. Investicije su izraz ljudske želje za boljim i sigurnijim životom. Ipak, investicije su više od brojki i grafikona. One su izraz naše sopstvene želje da izgradimo svetliju, sigurniju budućnost i ostvarimo svoje snove. Međutim, kretanje kroz svet investicija može biti teren pun nepoznanica i teških odluka čak i kada poznaješ dobar deo stvari koje te okružuju.

Consimțământul cookie-urilor GDPR

Folosim cookie-uri pe site-ul nostru web pentru a vă oferi cea mai relevantă experiență, amintindu-vă preferințele și repetând vizitele. Dând clic pe „Accept”, sunteți de acord cu utilizarea TUTUROR cookie-urilor. Cu toate acestea, puteți vizita Setările cookie-urilor pentru a furniza un consimțământ controlat.
Activat Permanent

Cookie-urile necesare sunt absolut esențiale pentru ca site-ul web să funcționeze corect. Această categorie include doar cookie-uri care asigură funcționalități de bază și caracteristici de securitate ale site-ului web. Aceste cookie-uri nu stochează nicio informație personală.

Cookie-urile publicitare sunt utilizate pentru a oferi vizitatorilor reclame și campanii de marketing relevante. Aceste cookie-uri urmăresc vizitatorii de pe site-uri web și colectează informații pentru a oferi reclame personalizate.

Cookie-urile de performanță sunt utilizate pentru a înțelege și analiza indicii cheie de performanță ai site-ului web, ceea ce ajută la oferirea unei experiențe mai bune utilizatorilor pentru vizitatori.

Cookie-urile analitice sunt utilizate pentru a înțelege modul în care vizitatorii interacționează cu site-ul web. Aceste cookie-uri ajută la furnizarea de informații despre valori, numărul de vizitatori, rata de respingere, sursa de trafic etc.

Modifică